Chcesz założyć firmę, ale nie wiesz skąd wziąć pieniądze? Oto 5 sposobów, z których możesz skorzystać

Grudzień 27, 2016

Masz pomysł na firmę i dokładny biznesplan, ale nie wiesz skąd wziąć na to pieniądze? To prostsze niż myślisz, a żeby Ci to udowodnić, przedstawiamy 5 sposobów na szybkie zdobycie gotówki.

Oszczędności, dotacje czy kredyty?

Dużo zależy od tego, ile pieniędzy potrzebujesz na start i czy przeraża Cię wizja oprocentowań lub spłacania ewentualnych odsetek. Prowadzenie firmy to przecież nie bułka z masłem (o tym pisaliśmy w naszym poprzednim artykule: Jak księgować, żeby nie zwariować? Podpowiadamy, jaka księgowość będzie najlepsza dla Twojej firmy), ale spokojnie – rozwiązań jest kilka. Zaprezentujemy wszystkie, a Ty, zgodnie ze swoimi potrzebami i oczekiwaniami, wybierz te najlepsze.

1. Ukryte oszczędności. Może warto z nich skorzystać?

Jeśli wiesz, że na rozpoczęcie swojej własnej działalności nie będziesz potrzebował ogromnych nakładów finansowych, a biznesplan jest na tyle duży, że masz pewność co do jej dobrego prosperowania, wyłóż na stół swoje oszczędności. W końcu, który moment będzie lepszy na ich wydanie niż właśnie ten?

2. Pomoc rodziny i znajomych

Nie masz na koncie własnych oszczędności? Czasami warto poprosić o pomoc bliską rodzinę lub dobrych znajomych, którzy z pieniędzmi aktualnie nie mają problemu, a drobną pożyczką mogliby pomóc Twojej przedsiębiorczości. Przedstaw im swój plan działania, powiedz co chcesz osiągnąć. Może docenią Twoją pomysłowość i widząc w tym duży potencjał finansowy, zainwestują.

Oczywiście może zdarzyć się tak, że nie będą zbyt otwarci na taką propozycję – może wtedy warto zaproponować udział w nowo powstałej firmie lub inne profity wynikające z tej pomocy?

3. Dofinansowanie z UE

Młody przedsiębiorca często wyobraża sobie fundusze Unii Europejskiej jako sakiewkę bez dna, z której co rusz wysypują się złote monety. Prawda jednak jest bardziej okrutna, bo żeby zdobyć dofinansowanie z UE, trzeba się napracować i zebrać stosowną liczbę dokumentów, a i samo dofinansowanie nie jest przeznaczone dla każdego, komu marzy się własna firma.

Program finansowy powinieneś dobrać zgodnie ze specyfikacją przyszłego przedsiębiorstwa, miejsca, w którym podejmiesz się realizacji pomysłu, swojego wieku, statusu itp.

Więcej informacji na temat unijnych dofinansowań zdobędziesz w Wojewódzkim Urzędzie Pracy lub Punkcie Informacyjnym Dotacji Unijnych. 

4. Programy rządowe. Pomoc ze strony państwa

Wbrew pozorom również państwo wyciąga rękę w kierunku przedsiębiorczych, młodych ludzi, którym zamarzyło się rozpoczęcie własnej działalności. Powstają liczne programy rządowe, które skierowane do konkretnej grupy odbiorców i narzucające kilka podstawowych zasad i tak cieszą się dużą popularnością.

Czasami warto zmienić kilka biznesplanowych podpunktów, żeby do takiego programu się dostosować i móc z niego skorzystać.

5. Kredyty gotówkowe. Pomyśl i działaj ostrożnie

Kiedy w grę nie wchodzi pomoc ze strony rodziny, a kryteria dotacyjne nie obejmują specyfikacji Twojej firmy, warto pomyśleć o kredycie. Na wizytę w banku jednak przygotuj się sumiennie, słuchaj uważnie, co do powiedzenia ma doradca, a z jeszcze większą uwagą czytaj umowę.

Jesteś przedsiębiorcą dopiero wkraczającym na tę ścieżkę, więc nie spodziewaj się finansowych kokosów, ale kwotę rzędu 10-30 tys. na pewno uda Ci się zdobyć. Nie zapomnij wziąć pod uwagę kosztów prowizji, ubezpieczenia i opłat z tytułu przygotowawczego