Marzy Ci się rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej? Bez pieniędzy to niemożliwe, a wydatki nie opierają się wyłącznie na rejestracji firmy i kupieniu kilku długopisów. Z nami poznasz dokładne koszty jej założenia i prowadzenia.
A na początku była forma prawna
Zanim przejdziesz do rejestracji w CEIDG i oficjalnie założysz swoją firmę, określ, która z form prawnych jej prowadzenia Cię interesuje. Dlaczego to takie ważne? Z jednego, prostego powodu – od tej właśnie formy prawnej zależeć będą dalsze koszty rejestracji i funkcjonowanie Twojej firmy.
Rejestracja jednoosobowej działalności i spółki cywilnej za darmo
Spółki handlowej już nie
Chcesz prowadzić swoją firmę w pojedynkę, a jej funkcjonowanie będzie oparte na umowie cywilnej? Finansowo to żaden problem, bo taka rejestracja jest bezpłatna. Inaczej sprawa ma się w przypadku spółki handlowej, za wpisanie której będziesz zmuszony zapłacić.
[500 zł opłaty sądowej za uzyskanie wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego]
[100 zł za pierwszy wpis w Monitorze Sądowym i Gospodarczym]
Założenie tego typu spółki nie obejdzie się bez podpisania umowy cywilnoprawnej. Z tego powodu do kosztów będziesz musiał doliczyć przymusowy podatek od tego typu czynności równy:
[0,5% wartości wniesionych finansów]
Opłaty administracyjne i skarbowe
Żadna firma nie istnieje bez ZUS i Urzędu Skarbowego. Z obecnością tych instytucji musisz się pogodzić, a co więcej – przyzwyczaić się do cyklicznych opłat z ich tytułu. W ich skład wchodzą:
- podatki,
- składki na ubezpieczenie społeczne.
Nie jest to tak skomplikowane, jak może Ci się w tej chwili wydawać, a jeśli czujesz, że temu nie podołasz, możesz skorzystać z księgowości prowadzonej przez podmiot zewnętrzny (o tym więcej tutaj: Jak księgować, żeby nie zwariować? Podpowiadamy, jaka księgowość będzie najlepsza dla Twojej firmy).
Codzienne koszty prowadzenia firmy
Kiedy już uporasz się z rejestracją swojej firmy i pierwszymi opłatami, możesz nazwać się 100-procentowym przedsiębiorcą. Teraz w grę wchodzą przede wszystkim koszty wynikające z codziennego funkcjonowania Twojej firmy i jej specyfikacji. Mamy tutaj na myśli wynajem lokalu, zakup niezbędnego wyposażenia i opłacenie usług księgowości.