Jak przedłużyć okres spłaty pożyczki?

Grudzień 27, 2016

Gdy brałem pożyczkę, byłem przekonany, że uda mi się ją spłacić w terminie! Niestety, jest to rzeczywistość bardzo wielu pożyczkobiorców. Na szczęście okres spłaty pożyczki można łatwo przedłużyć – dowiedz się jak to zrobić!

Skąd wynikają trudności ze spłatą?

Bardzo często bierzemy pożyczkę-chwilówkę pełni wiary w to, że gdy tylko dostaniemy zaległą wypłatę (a to już niebawem, bo szef ma termin do dziesiątego) to bez problemu spłacimy pożyczkę, którą wzięliśmy na remont mieszkania w terminie. W praktyce okazuje się jednak często, że remont pociągnął za sobą dodatkowe, nieprzewidziane koszty, szef zwleka z wypłatą już drugi miesiąc, a ze znajomym urwał się kontakt i nie możemy odzyskać swojego długu. Termin spłaty pożyczki mija nieubłaganie, a my nie mamy skąd wziąć pieniędzy na spłatę całości lub rat – co wtedy zrobić?

Po pierwsze – nie panikuj

Firmy oferujące pożyczki są doskonale przygotowane na takie sytuacje, więc gdy zaczyna zachodzić podejrzenie, że nie uda nam się spłacić długu w terminie, nie wpadajmy w panikę – jeden dzień czy nawet kilka miesięcy zwłoki nie oznaczają eksmisji z mieszkania czy wizyty komornika. Pierwszy krok, jaki powinniśmy wykonać w takiej sytuacji, to telefon do firmy, która udzieliła nam pożyczki i poinformowanie o zaistniałym problemie. Wówczas pracownik zaproponuje dogodny dla nas termin przedłużenia spłaty i poinformuje nas o tym, ile będzie nas ta zwłoka kosztowała – a kosztować niestety musi, ponieważ w umowie zobowiązaliśmy się do spłaty w terminie pod pewnymi obłożeniami.

Kiedy przedłużenie jest lepsze od kolejnej pożyczki

Każda instytucja finansowa ma nieco inne procedury przedłużania okresu spłaty pożyczki, ale każda ją ma, i to jest pocieszające. Zazwyczaj panuje zasada, wedle której można przedłużyć termin spłaty pożyczki maksymalnie o czas, na jaki została ona zaciągnięta. Czyli, jeśli pożyczyliśmy tysiąc złotych ze spłatą ratalną na pół roku, to możemy przedłużyć spłatę maksymalnie o kolejne pół roku. Pamiętajmy jednak, że im dłużej zwlekamy, tym większe będą naliczane odsetki – jeśli zanadto przeciągniemy spłatę pożyczki, wówczas może się okazać, że ta pożyczka była zupełnie nieopłacalna. Z pewnością nie powinno się brać kolejnych kredytów na spłatę pierwszego, bo w ten sposób wpada się w klasyczną spiralę pożyczek.

Procedury przedłużenia okresu spłaty

W wielu firmach, aby móc przedłużyć okres spłaty, należy najpierw uiścić dodatkowe opłaty, czyli odsetki, jakie pozostały do spłaty. Jest to warunek konieczny, aby móc dokonać przedłużenia na kolejny taki sam okres spłaty. Biorąc pożyczki pamiętajmy o jednej zasadzie wobec firmy pożyczkowej – o zasadzie uczciwości. Wyjdziemy na tym lepiej, niż na ukrywaniu się ze spłatą i na samodzielnych próbach „przedłużenia terminu”. W obu przypadkach – przedłużenia terminu spłaty i spóźniania się ze spłatą – firma pożyczkowa zarobi na nas w odleglejszym terminie. Sęk w tym, że jeśli będzie to po prostu spóźnienie, wówczas będziemy musieli oddać więcej. Korzystniej jest więc uczciwie poinformować o trudnościach w spłacie i poprosić o przedłużenie terminu.