Pożyczka na raty zamiast kredytu

Grudzień 27, 2016

Potrzeba szybkiej większej gotówki skłania nas do wizyty w banku lub siedzibie firmy pożyczkowej. Oba sposoby pożyczania są godne uwagi, jednak każdy tylko w określonych przypadkach – jakich? Sprawdź, kiedy lepiej wziąć kredyt, a kiedy pożyczyć na raty.

Kredyt w banku – stos formalności

Zarówno kredyt w banku, jak i pożyczka na raty zaciągana w firmie pożyczkowej, są formą pożyczki, w której spłatę rozciąga się na dłuższy okres czasu i dług oddaje się w niewielkich ratach. Kredyt w banku, szczególnie w tym, w którym od lat prowadzimy swoje finanse, to tak jak pożyczka od znajomego, tylko że na procent. Bank zna nas i ma dostęp do różnych informacji na temat naszego stanu posiadania czy finansów.

Bank chce jednak uzyskać sto procent pewności, że oddamy mu pożyczkę i spłata długi nie będzie dla nas problemem. Stąd też bank przeprowadza całe mnóstwo formalności – sprawdza naszą historię i zdolność kredytową, rejestr długów. Na podstawie dokumentacji określa, jakie raty kredytu będą dla nas dogodniejsze i czy stać nas na ten kredyt. Rachunków tych dokonuje wielu pracowników, stąd też procedury trwają kilka dni, a nawet tygodni.

Szybka pożyczka na raty

Pożyczka w instytucji pozabankowej rozłożona na raty pod względem formalności jest naprawdę ograniczona. Firma jest kimś w rodzaju hazardzisty, który ryzykuje pożyczając nam pewną sumę pieniędzy i ufając naszym zapewnieniom, że będziemy w stanie ją spłacić, bo jeśli nie, to będzie mógł nałożyć na nas kary finansowe. Stąd też pożyczki tego rodzaju możemy otrzymać w ciągu kilku minut gotówką do ręki lub na wskazane konto bankowe, i to nawet wypełniając wniosek przez internet.

Porównanie sposobów pożyczania

Biorąc pod uwagę szybkość przyznawania pieniędzy i łatwość przebiegu całej procedury, rzeczywiście pożyczka na raty jest opcją dużo lepszą. Za tę prostotę musimy jednak zapłacić, zwykle w kosztach spłaty pożyczki. W przypadku kredytu bankowego ryzyko, że nie oddamy pieniędzy w terminie jest mniejsze, bo bank już o to zadbał, więc odsetki są niższe. Nie każdy jednak ma czystą historię kredytową, więc nie każdy może sobie pozwolić na kredyt w banku. Przede wszystkim kredyty rzadko kiedy udzielane są osobom utrzymującym się z zasiłków, rent czy emerytur, choć posiadają one udokumentowane źródła dochodu. Poza tym bardzo często umowy o dzieło lub umowy zlecenia nie są brane pod uwagę przy wyliczaniu zdolności kredytowej – zatem nawet mimo regularnych wpływów na koncie osoba zatrudniona na „śmieciówce” nie może zaciągnąć kredytu w banku.

Osoba nie mająca stałej umowy o pracę może jednak skorzystać z pożyczki na raty. Może wtedy spełnić swoje marzenia o remoncie mieszkania, kupnie samochodu lub wyjeździe na wymarzoną wycieczkę. Spłaty takiej pożyczki w ratach nie są tak bardzo obciążające dla budżetu. Aby były jak najmniej bolesne, warto spłacać raty terminowo, ale również wybrać firmę o dobrej renomie, szczególnie wtedy, gdy oferuje ona ciekawe promocje na niektóre pożyczki. Często przy regularnym pożyczaniu jako stali klienci możemy mieć pewne przywileje!

Powiązane artykuły