Pożyczka a kredyt – czym się różnią?

Grudzień 27, 2016

Obecnie raty, kredyty i pożyczki są wygodnym sposobem na nabywanie dóbr pomimo braku realnych funduszy. W ten sposób gospodarka jest stale napędzana, a my możemy sobie pozwolić dosłownie na wszystko wtedy, gdy tego potrzebujemy. Jednak nie zawsze wiemy jak dobrać produkt do swoich potrzeb i możliwości finansowych.

Nie ryzykuj – sprawdź!

W kwestiach finansowych „strzeżonego Pan Bóg strzeże” – lepiej być zanadto ostrożnym, niż ryzykować jakąkolwiek częścią swoich funduszy. W czasach, gdy wszelkie informacje mamy na wyciągnięcie ręki w internecie, nie ma wymówki dla osób, które wzięły niekorzystną pożyczkę lub dały się wpędzić w spiralę długów. Zanim pożyczymy od kogokolwiek jakiekolwiek pieniądze, dowiedzmy się podstawowych różnic pomiędzy pożyczką a kredytem – choćby po to, byśmy wiedzieli dokąd się udać po pieniądze.

Czym się różni kredyt od pożyczki?

Często słów kredyt i pożyczka używa się zamiennie, lecz jest to błędne, ponieważ są to dwa merytorycznie różne określenia. Prawdą jest, że każdy kredyt jest pożyczką, ale nie każda pożyczka jest kredytem. Pożyczka to zasadniczo pieniądze, które pożyczamy od kogoś, kto jest ich właścicielem – osoby prywatnej, banku lub firmy pożyczkowej. Kredyt jednak możemy wziąć tylko w banku lub SKOK-u. W przypadku pożyczki termin spłaty nie musi być określony, za to przy kredycie jest to obowiązkiem. Zmienny może być też sposób zawarcia umowy – sporządzenie jej w przypadku pożyczki do 500 zł nie jest konieczne (choć jest to praktykowane u firm pożyczkowych), z kolei kredyt każdorazowo wymaga sporządzenia umowy na piśmie.

Kredyt a pożyczka – oprocentowanie

Najważniejszą rzeczą różniącą kredyt w banku od pożyczki od firmy pozabankowej jest wysokość oprocentowania. W przypadku kredytu bankowego naliczana jest prowizja i odsetki zależne od wysokości pobranego kredytu. Pożyczka zaś może być nieodpłatna (co jest rzeczywiście w ofercie wielu firm proponujących pożyczki za 0 złotych pod warunkiem spłacenia ich w terminie), może też być naliczona prowizja i oprocentowanie niekoniecznie zależne od wysokości pożyczki. Stąd właśnie z reguły pożyczenie tej samej kwoty pieniędzy w różnych bankach będzie się wiązało z podobnymi opłatami, zaś w przypadku instytucji pozabankowych możemy się spodziewać różnego oprocentowania w zależności od oferty firmy przy tej samej pożyczonej kwocie.

Lepiej wziąć pożyczkę czy kredyt w banku?

W banku kredyt otrzymamy tylko wówczas, gdy zostanie potwierdzona nasza zdolność kredytowa – stąd też dość długi czas trwania tej procedur. W firmie pożyczkowej nie weryfikuje się zdolności kredytowej, a jedynie sprawdza możliwość spłacenia pożyczki w terminie, na przykład na podstawie posiadania jakiegokolwiek źródła dochodu. Stąd też pożyczkę dostać jest łatwiej, ale oprocentowanie zwykle bywa nieco wyższe. Jest to rozwiązanie korzystne, jeśli potrzebujemy szybkiej pożyczki bez skomplikowanych procedur, ale tylko wtedy, gdy korzystamy z niej rozsądnie i mamy pewność, że uda nam się spłacić pożyczkę w terminie, gdy odsetki będą jeszcze minimalne. Aby spełnić swoje pragnienia lub sprostać pojawiającym się potrzebom warto brać pożyczki – byle z rozsądkiem.