Jak pożyczać rozsądnie?

Grudzień 27, 2016

„Dobry zwyczaj – nie pożyczaj!” – każdy z nas zna to powiedzenie i jest one nadzwyczaj słuszne. Jednak w czasach gdy dostępnych jest wiele ciekawych ofert pożyczek, nie ma potrzeby z przyzwyczajenia trzymać się siły tego przysłowia. Trzeba tylko wiedzieć JAK pożyczać – poniżej znajdziesz krótki poradnik rozsądnego pożyczkobiorcy.

Od kogo pożyczać pieniądze?

Śpi się lepiej mając świadomość braku długów czy braku konieczności egzekwowania długów od kogokolwiek. Jednak obecnie świat pędzi do przodu, nasze potrzeby są coraz większe i trudno je zaspokoić poprzez odkładane latami pieniądze. Jedno jest pewne – lepiej nie pożyczać pieniędzy od swoich bliskich. Transakcje z bezduszną instytucją, która udzieli nam pożyczki dyskretnie, sprawnie i na podstawie realnych możliwości spłaty, a nie sympatii do nas lub jej braku, są zdecydowanie bardziej komfortowe.

Jak pożyczać?

Jeśli marzy nam się coś, co jest w zasięgu naszych możliwości finansowych, ale akurat nie w tej chwili, to powinniśmy nie żałować sobie i wziąć pożyczkę – z banku lub instytucji pozabankowej. Myślmy jednak rozsądnie i dokładnie zastanówmy się, czy możemy sobie pozwolić na pożyczkę i ile tak naprawdę potrzebujemy. W celu budowania historii kredytowej, możemy wziąć sobie jakiś sprzęt na raty lub wziąć pożyczkę z banku i spłacić ją w terminie. Jeśli jednak pożyczka ma zostać przeznaczona nie na konkretny cel, lecz na przykład na wycieczkę z rodziną lub pokrycie bieżących wydatków (rachunki, leki itp.), to zastanówmy się jak długo chcemy ją spłacać, na jakie miesięczne raty możemy sobie pozwolić, i który bank lub instytucja finansowa może nam zaoferować najkorzystniejsze warunki.

Czy mogę pożyczać ile chcę?

Jeśli chodzi o kwotę pieniędzy – pożyczajmy zawsze najmniej, jak się da, czyli tylko tyle, ile to konieczne. Im większa pożyczka, tym dłuższy okres spłaty i wyższe oprocentowanie, a zatem trudniej ją spłacić. Lepiej więc spłacić jedną i później zaciągnąć ewentualną drugą, niż być zmuszonym do spłacania jednej większej. Poza tym, firmy pożyczkowe sprawdzają nasze możliwości spłaty i ustalają nam górny limit pożyczki, jaką możemy jednorazowo zaciągnąć.

Jaki okres spłaty?

Aby wybrać długość okresu spłaty pożyczki, usiądźmy z kalkulatorem i podsumujmy swoje przychody oraz miesięczne wydatki. Dzięki temu zobaczymy jaka miesięczna kwota zostanie nam i możemy ją przeznaczyć na raty, lub ewentualnie z czego musimy zrezygnować, by wystarczyło na spłatę. Uzbrojeni w taką wiedzę będziemy dla firmy pożyczkowej bardziej świadomym klientem, który wie czego potrzebuje i zna swoje możliwości.

Pożyczając cokolwiek nie bierzmy więcej niż potrzebujemy – ewentualną nadwyżkę bardzo łatwo jest „przepuścić” na nieplanowane wydatki. Niestety, nawet te pieniądze, które nie wiedzieć kiedy i jak się rozeszły, trzeba będzie spłacić, i to biorąc pod uwagę odsetki – a to już wizja znacznie mniej przyjemna. Niestety, bardzo łatwo wydaje się pieniądze, których się nie ma, bo nie czuje się wtedy ubytku w portfelu – przy pożyczce jednak prędzej czy później go odczujemy.