Czy można odstąpić od umowy pożyczki?

Grudzień 27, 2016

Polskie prawo daje nam możliwość nie tylko pożyczania pieniędzy na procent, ale również sprawnego rozwiązania umowy pożyczki bez podawania przyczyny. Jak się do tego zabrać i czy każdy może rozwiązać umowę bez konsekwencji? Sprawdź, jakie prawa przysługują pożyczkobiorcom i co trzeba zrobić, by pozbyć się kłopotliwej pożyczki.

Pożyczka – palący problem

Pożyczanie pieniędzy nie jest tym, co lubimy robić najbardziej. W naszej świadomości możliwość szybkiego zdobycia pieniędzy na pokrycie potrzeb jest szybko przysłaniana koniecznością zwrotu pożyczki wraz z odsetkami. Wiedzeni nagłą potrzebą załatwienia kilkuset lub kilku tysięcy złotych od ręki sięgamy po pożyczkę pozabankową, która rzeczywiście daje nam możliwość zrealizowania swoich potrzeb w krótkim czasie. Nie wiemy czym mamy się kierować przy wyborze pożyczki, więc uznajemy, że wszystkie i tak mają podobną ofertę. Dopiero po zawarciu umowy okazuje się, że tę samą kwotę pożyczki mogliśmy dostać w innej firmie dużo taniej lub na lepszych warunkach spłaty. Albo po prostu przestaliśmy potrzebować tych pieniędzy, bo wpadła nam nagła premia w pracy i nie chcemy płacić odsetek. Co wtedy robić

Czy mogę odstąpić od umowy?

Biorąc pożyczkę na dowolną kwotę, na dowolnych zasadach w dowolnej instytucji pozabankowej, podpisujemy umowę, w której zawarte są szczegóły tej transakcji, i która jest dokumentem potwierdzającym nasze zobowiązania. Nie jest jednak tak, że tylko my mamy zobowiązania wobec pożyczkodawcy – on również ma obowiązek uczciwego przeprowadzenia transakcji, między innymi obowiązek poinformowania nas o możliwości odstąpienia od umowy. Odbywa się to podobnie jak w przypadku innych kupowanych dóbr, gdzie konsument ma czas na zwrócenie towaru i otrzymanie z powrotem pieniędzy bez podawania przyczyny zwrotu, pod pewnymi warunkami. Formularz odstąpienia od umowy pożyczki powinien być dołączony do samej pożyczki.

Procedura odstąpienia od umowy pożyczki

Wniosek odstąpienia od umowy należy wypełnić i zanieść do siedziby pożyczkodawcy, by uzyskać potwierdzenie złożenia dokumentu. Następnie należy oddać pożyczkodawcy wszystkie otrzymane w pożyczce pieniądze (zwykle jest na to najpóźniej 30 dni), często wraz z odsetkami, które zdążyły już zostać naliczone przez czas, gdy przetrzymywaliśmy pieniądze. Dokładne informacje na temat tego, jakie to kwoty, powinniśmy znaleźć w umowie lub powinniśmy się ich dowiedzieć u pożyczkodawcy. Zależą one od rodzaju pożyczki, jej wysokości, wysokości odsetek, okresu spłaty i innych czynników.

Co jeszcze?

Dobrze jest po tym fakcie upomnieć się u pożyczkodawcy o dokument potwierdzający, że nie mamy u niego żadnych zobowiązań. To zabezpiecza nas przed jakimikolwiek roszczeniami w przyszłości. Procedury zwrotu przyjętej pożyczki nie są zatem skomplikowane i należą się one każdemu pożyczkobiorcy. Samo odstąpienie od umowy w praktyce zdarza się dość rzadko – pożyczkobiorcy szybko zaczynają obracać pożyczonymi pieniędzmi i po fakcie pożyczki nie analizują już dalszych ofert i ich atrakcyjności.

Powiązane artykuły