Jak księgować, żeby nie zwariować? Podpowiadamy, jaka księgowość będzie najlepsza dla Twojej firmy

Grudzień 27, 2016

ZUS podaje jednogłośnie – polski rynek to blisko 2 mln aktywnie działających przedsiębiorców. Ze swojej działalności rozliczasz się z fiskusem? Nie ma więc znaczenia, jakiego rodzaju firmę prowadzisz – zarządzanie księgowością to Twój obowiązek.

Księgowość uproszczona czy pełna? Prowadzona przez Ciebie czy kogoś z zewnątrz?

Na te pytania warto, byś odpowiedział sobie już na początku. Stabilizacja firmy leży bowiem w poprawnie prowadzonej dokumentacji, która nawet w przypadku kontroli nie poskutkuje ogromnym stresem.

Jesteś właścicielem małej firmy czy sporych rozmiarów przedsiębiorstwa? Od tego w głównej mierze zależy rodzaj księgowości, na jaki powinieneś się zdecydować.

Uproszczona księgowość

Przydaje się głównie właścicielom firm o niewielkich rozmiarach. Służy do gromadzenia wszystkich danych finansowych niezbędnych do codziennego funkcjonowania przedsiębiorstwa, a jej główną funkcją jest wyliczanie podatku. Nie wiesz w jakiej formie to działa? Są trzy.

Karta podatkowa

Korzysta z niej niewielki odsetek biznesmenów, a polega na tym, że zobowiązanie podatkowe płaci się do miesiąc.

Zarobki przeciętnego stolarza w 100-tysięcznym mieście? Podatek równy 500 zł

Jego wysokość uzależnione jest głównie od liczby pracowników, rodzaju działalności i (o dziwo) liczby mieszkańców w miejscu, w którym prowadzona jest firma.

Ryczałt ewidencjonowany

Ta forma opiera się na dochodach – to od ich wysokości uzależniona jest wartość podatku. Zaleta? Największa mówi o tym, że ryczałt jest zdecydowanie mniejszy od kwoty płaconej skarbowi państwa.

Książka przychodów i dochodów

Jeśli interesowała Cię najpopularniejsza forma, oto jest i ona. Prosta w liczeniu, bo polega przede wszystkim na liczeniu przychodów i kosztów oraz płaceniu kwoty podatkowej od powstałej między nimi różnicy.

Pełna księgowość

Zależy Ci na dokładnej analizie finansów firmy i chcesz mieć wgląd w każdy jej aspekt? Pełna księgowość to rozwiązanie dla Ciebie. Oparta na podwójnym systemie zapisu przedstawi Ci źródło i cel każdej złotówki przepływającej przez Twoje firmowe konto bankowe.

Korzystanie z niej należy do obowiązku większości przedsiębiorców, których przychód netto nie przekracza 1,2 mln euro. Jesteś zainteresowany dokładnymi zasadami jej funkcjonowania? Zerknij do Ustawy o Rachunkowości i Międzynarodowych Standardów Rachunkowości.

Księgowość? Możesz prowadzić ją samodzielnie

Programy do faktur na pewno Ci pomogą

Każdy przedsiębiorca wie, że faktury to podstawa finansowego funkcjonowania firmy. Jeśli w tym aspekcie chcesz postawić na swoje umiejętności, zapoznaj się z programami do fakturowania oferowanymi np. przez Mega-Tech. Dobierz je ze względu na wielkość swojej firmy, specyfikację jej działalności i rodzaj faktur, które w codziennej pracy jesteś zmuszony wystawiać.

Uwaga!

Jeśli nie chcesz inwestować w programy stacjonarne, skorzystaj z darmowych odpowiedników online.