Instytucje pozabankowe – czy można im ufać?

Grudzień 27, 2016

Czy obecne firmy pożyczkowe to stara dobra lichwa? Nie, nie mają one nic wspólnego z nielegalnym pożyczaniem pieniędzy na duży procent – pod warunkiem, że wybierzemy firmę, której zaufało już wielu dzięki jej płynności finansowej.

Gdzie najlepiej wziąć chwilówkę?

Internet, telewizja, a nawet ulotki w skrzynce na listy zasypują nas wręcz informacjami o kolejnych firmach udzielających pożyczek od ręki, praktycznie bez żadnych formalności. Wydawać by się to mogło niemożliwe, kojarzy się często z dawną lichwą i nic dziwnego, że brak nam zaufania do takich firm. Mimo to jest ich na rynku coraz więcej i całkiem dobrze sobie radzą, co oznacza, że jest na takie pożyczki popyt. Dobrze jest zorientować się na rynku, zanim weźmie się jakąkolwiek pożyczkę. Firmy takie różnią się bowiem nie tylko oprocentowaniem pożyczek i warunkami ich zaciągania, ale również stopniem uczciwości w podejściu do klienta. Niestety, wśród instytucji finansowych jest sporo naciągaczy, którzy tylko czyhają na klientów, od których można wyegzekwować horrendalne odsetki w przyszłości.

Jak sprawdzić instytucje finansowe?

Zorientowanie się na rynku pożyczek chwilówek to nie tylko rozeznanie w jakości oferty, jaką proponują. To również zweryfikowanie uczciwości danej firmy, na przykład poprzez opinie na jej temat w internecie. Warto je sprawdzić i wziąć pod uwagę również komentarze krytyczne. Pamiętajmy jednak, by czytać różne opinie bardzo dokładnie i obiektywnie. Wiele z nich jest po prostu skargą na własne nierozsądne zachowanie, czyli branie pożyczki bez uprzedniego przeczytania warunków umowy, co skutkuje wysokimi odsetkami i karami finansowymi dla pożyczkobiorców. Oprócz opinii innych internautów przeczytajmy też w sieci opinie ekspertów z dziedziny finansów na temat poszczególnych firm. Z reguły lepszą opcją jest branie pożyczek w firmach dużych, o ugruntowanej sytuacji na rynku, oferujących ciekawe promocje.

Sprawdź raport KNF

Opinie w internecie to nie wszystko. Mając do wyboru wiele różnych instytucji pozabankowych udzielających pożyczek, musimy wybrać tę, której zaufamy i podamy swoje najbardziej wrażliwe dane osobowe. Bądźmy czujni i unikajmy firm, w których wzięcie pożyczki online jest podejrzanie zbyt proste, a formalności ograniczone do absolutnego minimum. Niektórzy oszuści w ten sposób zwabiają do siebie klientów, którzy są najbardziej zdesperowani. Najskuteczniejszym sposobem na sprawdzenie wiarygodności firmy jest raport KNF czyli Komisji Nadzoru Finansowego. Raport o sytuacji finansowej banków oraz o rynku usług pozabankowych pozwoli nam zweryfikować przede wszystkim płynność finansową danej instytucji. Raporty bieżące oraz te z lat poprzednich są łatwo dostępne w sieci dla każdego po wpisaniu odpowiedniego zagadnienia. Minusem korzystania z tych raportów jest niestety zawiłość używanego tam języka – aby cokolwiek wywnioskować z takiego raportu, potrzebna jest przynajmniej podstawowa wiedza z bankowości i ekonomii. Po wnikliwej analizie danych możemy jednak obstawić swojego faworyta w dziedzinie pożyczek pozabankowych.