Finanse własne i firmowe – jak je pogodzić? Oto 4 wskazówki przydatne dla każdego przedsiębiorcy

Kwiecień 7, 2017

Założyłeś firmę, a składki ZUS i podatki przewyższają Twoje finansowe możliwości? To znak, że coś poszło nie tak. Wiemy jak temu zaradzić i chętnie Ci podpowiemy.

Jak powstaje problem nieradzenia sobie z finansami?

Przede wszystkim z powodu tego, że dla większości przedsiębiorców dopiero rozpoczynających przygodę z biznesem firma jawi się jako rozwiązanie wszystkich finansowych usterek. Problem jednak leży w tym, że nieporządek w finansach osobistych przekłada się również na te firmowe. Jesteś z natury bałaganiarzem? Jeśli tak, będziesz potrzebował zdecydowanie większej dawki dyscypliny, by sobie z tym poradzić.

Ale zanim przejdziesz do kształcenia własnego charakteru, zacznij od wskazówek, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Podpowiedź 1: Konto osobiste i firmowe – oddziel je

Prawo nie nakazuje przedsiębiorcom posiadania osobnych kont na wydatki prywatne i firmowe. Jako właściciel firmy możesz płacić wszystkie należności z jej tytułu za pomocą osobistego konta i nikt w zasadzie nie jest w stanie Ci tego zabronić.

My jednak podpowiadamy, byś pomyślał nad rozdzieleniem tego. To pierwszy krok, który pozwoli Ci na postawienie granicy między tym, co wydawane z własnej kieszeni a tym, co z biurowego sejfu.

Podpowiedź 2: Określ swoją pensję

Pewnie pracowałeś kiedyś na etacie. Pamiętasz? W tym przypadku określenie miesięcznego budżetu nie było żadną trudnością, bo wiedziałeś dokładnie ile zarobisz danego miesiąca i ile z tego możesz przeznaczyć na poszczególne zachcianki. W momencie, w którym stajesz się pracodawcą i przedsiębiorcą, sprawa ma się zupełnie inaczej, bo nie masz w zasadzie żadnej pewności co do tego, że Twoje zarobki będą stabilne i systematyczne.

Istnieje na to gotowe rozwiązanie – przeanalizuj swoją pracę i obowiązki, które wykonujesz, a na podstawie tego określ swoją pensję, która wręczysz sobie każdego miesiąca.

Podpowiedź 3: Odkładaj pieniądze na VAT i PIT

Należysz do grona przedsiębiorców, którzy zawsze są wielce zdziwieni w momencie, w którym dostają rozliczenie od księgowej? Zapamiętaj – pieniądze przeznaczone na zapłatę VAT i PIT to podstawa. Możesz nawet zrobić sobie na nie osobne miejsce w schowku czy szufladzie.

W momencie, w którym oddzielisz je od reszty finansów zauważysz, jaką rzeczywistą sumą dysponuje Twoja firma.

Podpowiedź 4: Planuj finanse firmy

A jeśli jeszcze o finansach mowa, te powinny być w 100% zaplanowane. W biznesie nie ma miejsca na zaskoczenie, a nawet spontaniczność, więc wszystko co „przychodzi” na Twoje firmowe konto i z niego „odchodzi” powinno być przez Ciebie rejestrowane, zapisywane, a następnie analizowane. Tym możesz zająć się sam lub oddać to w ręce księgowej. (o księgowości w firmie już pisaliśmy, o tutaj: Jak księgować, żeby nie zwariować.